Sóskafőzelék bundás zsemlével

Szerintem a sóska és a spenót egy örök megosztó étel lesz: aki szereti, az nagyon szereti, aki viszont nem, azt nem lehet rávenni arra se, hogy megkóstolja, legalábbis nekem ez a tapasztalatom. A mi családunkban sűrűbben készült a jó fokhagymás, tejszínes spenót főzelék, de időnként előkerült az édes sóskaszósz is. Mikor férjhez mentem ez volt az egyik étel, amit mindig Férjem készített el és ez azóta se változott a múlt hétvégéig, amikor sikerült friss sóskát szereznem (eddig mindig mirelitet vettünk), ennek viszont így én álltam neki. A kertben már többször próbálkoztunk ültetni, de valahogy sose akar kibújni, de jövőre állítólag kaphatok tuti biztos forrásból magot, így remélem jövő nyáron már a saját sóskánkat ehetjük. 

Vannak fix főzelék-feltét párosítások amiken nem változtathatok a család kérésére, ezért eszünk a zöldborsó főzelékhez mindig fasírtot, a krumplifőzelékhez egybe fasírtot, a babfőzelékhez pörköltet és a sóskához bundás kenyeret. Éppen ezért hétvégén is ezt készítettem, csak a sütőben sült verzióját, ami ugyanolyan finom volt, de cserébe nem kellett fél órát a tűzhely mellett állnom és nem terítette be az egész lakást az olaj szag sem.

 

Hozzávalók 4-6 személyre:

1 kg friss sóskalevél

2 dl tejföl

3 ek. liszt

2 dl víz

1 tk. só

8 ek. cukor

bundás zsemléhez:

5 szikkadt zsemle

5 tojás

3 ek. tejföl

6 dkg reszelt sajt

Elkészítési idő 30 perc

Sütési hőfok: 180°

 

Először a bundás zsemlét készítem el, amihez előmelegítem a sütőt. A tojásokat elkeverem a tejföllel és a reszelt sajttal, majd sózom és a felkarikázott zsemléket megforgatom benne, majd sütőpapírral bélelt tepsire fektetem és 15 perc alatt aranysárgára sütöm.

A sóskaleveleket kevés olajon, több részletben megdinsztelem, majd amikor már teljesen összeesett (először alig fog elférni a nagy lábosban, utána pedig majd meglepődtök mennyire kevés lesz az edényben) botmixerrel pürésítem. A tejfölt, a lisztet és a vizet egy habverő segítségével csomómentesre keverem, majd behabarom vele a sóskafőzeléket. Sózom és cukorral édesítem, majd a megsült bundás zsemlékkel tálalom. 

Tipp: Amennyiben túl sűrűnek találjuk a főzeléket 1 dl tejjel lehet rajta hígítani.

További receptek:

Kókuszos-narancsos kuglóf

Mióta megérkezett a hideg idő, azóta nálunk a sütemények is gyakrabban készülnek, hiszen a sütővel is remekül lehet fűteni. Na jó, ez a része persze

Zöldborsófőzelék egy új recept

Sose szerettem főzeléket készíteni, mert mindig vagy túl híg lett, vagy olyan sűrű, hogy megállt benne a kanál. Nehéz lehet elképzelni az itt található receptek

Menta szörp

Nem vagyunk egy nagy szörp fogyasztó család, de az elmúlt években egy szörp mindig rendszeresen elkészül nyáron, és minden barátunk örül, ha vendégségnél ezt viszek

Töpörtyűs pogácsa

Nagyon szeretem a pogácsákat, Nagyikám ennek a nagy mágusa nálunk, de mikor legutóbb megkívántunk családilag hétvégi ebédnek a gulyáslevest töpörtyűs pogácsával, akkor annak én álltam