Sóskafőzelék bundás zsemlével

Szerintem a sóska és a spenót egy örök megosztó étel lesz: aki szereti, az nagyon szereti, aki viszont nem, azt nem lehet rávenni arra se, hogy megkóstolja, legalábbis nekem ez a tapasztalatom. A mi családunkban sűrűbben készült a jó fokhagymás, tejszínes spenót főzelék, de időnként előkerült az édes sóskaszósz is. Mikor férjhez mentem ez volt az egyik étel, amit mindig Férjem készített el és ez azóta se változott a múlt hétvégéig, amikor sikerült friss sóskát szereznem (eddig mindig mirelitet vettünk), ennek viszont így én álltam neki. A kertben már többször próbálkoztunk ültetni, de valahogy sose akar kibújni, de jövőre állítólag kaphatok tuti biztos forrásból magot, így remélem jövő nyáron már a saját sóskánkat ehetjük. 

Vannak fix főzelék-feltét párosítások amiken nem változtathatok a család kérésére, ezért eszünk a zöldborsó főzelékhez mindig fasírtot, a krumplifőzelékhez egybe fasírtot, a babfőzelékhez pörköltet és a sóskához bundás kenyeret. Éppen ezért hétvégén is ezt készítettem, csak a sütőben sült verzióját, ami ugyanolyan finom volt, de cserébe nem kellett fél órát a tűzhely mellett állnom és nem terítette be az egész lakást az olaj szag sem.

 

Hozzávalók 4-6 személyre:

1 kg friss sóskalevél

2 dl tejföl

3 ek. liszt

2 dl víz

1 tk. só

8 ek. cukor

bundás zsemléhez:

5 szikkadt zsemle

5 tojás

3 ek. tejföl

6 dkg reszelt sajt

Elkészítési idő 30 perc

Sütési hőfok: 180°

 

Először a bundás zsemlét készítem el, amihez előmelegítem a sütőt. A tojásokat elkeverem a tejföllel és a reszelt sajttal, majd sózom és a felkarikázott zsemléket megforgatom benne, majd sütőpapírral bélelt tepsire fektetem és 15 perc alatt aranysárgára sütöm.

A sóskaleveleket kevés olajon, több részletben megdinsztelem, majd amikor már teljesen összeesett (először alig fog elférni a nagy lábosban, utána pedig majd meglepődtök mennyire kevés lesz az edényben) botmixerrel pürésítem. A tejfölt, a lisztet és a vizet egy habverő segítségével csomómentesre keverem, majd behabarom vele a sóskafőzeléket. Sózom és cukorral édesítem, majd a megsült bundás zsemlékkel tálalom. 

Tipp: Amennyiben túl sűrűnek találjuk a főzeléket 1 dl tejjel lehet rajta hígítani.

További receptek:

Medvehagymás babka

Minden évben sütök kalácsot Húsvétra és jó pár éve többet is, mert minden családtag rákapott a finom házi kalácsra. Ebben az évben már nem lenne

Juhtúrós puliszka

#36 Félig erdélyi szülők és nagyszülők gyermekeként nálunk a puliszka olyan alap, egyszerű étel, mint másoknál a tejbegríz. Nagymamám készített sokat, majd Anyu is átvette,

Slanac – avagy sós rúd

Amikor elmegyünk a városban egy pékség közelében, mindig sós rudat kérnek a gyerekek, amit hármasával összesütve árulnak, így nekünk ez a három gyereknek pont egy